ÚVOD / Blog / Miráž Cup - Rozhovor s vítězkou Kate Mihálikovou

Miráž Cup - Rozhovor s vítězkou Kate Mihálikovou

V květnu 2019 proběhl pátý souboj programátorů Miráž Cup! V průběhu 2 dnů studenti Unicorn College vzájemně poměřili své programátorské dovednosti při řešení složitých programátorských úloh. Jak vidí pátý Miráž Cup jeho vítězka Kate Miháliková?
Co ti Miráž Cup dal?
Byla to zábava, docela jsem si užila trochu náročnějšího programování. Škoda, že nebylo úloh více, takhle čas rychle utekl. Pomohl mi odreagovat se v průběhu zkouškového, na chvíli jsem zapomněla na plánované zkoušky.
Co se ti na Miráž Cupu líbilo nebo co tě překvapilo a naučila ses něco nového?
Akce byla skvěle uspořádaná, od tematických úloh, přes okamžité opravování, až po catering. Všechno šlapalo jako hodinky. Panovala přátelská atmosféra, chyby nikdo netrestal, takže nikdo nebyl ve stresu. Já jsem se naučila, že je často lepší se nejprve nad problémem zamyslet než hned začít sypat kód. S tím mám stále problém, ne vždy je první nápad to správné řešení. Překvapilo mě, že jsem byla jediná, kdo šel do boje s Javascriptem. Chápu, není to ideální jazyk, ale Miráž Cup se s jeho pomocí vyhrát dá.
Jak bys zhodnotila náročnost celé akce?
V tomto ročníku bylo první kolo vyhrazené pro jednodušší úkoly, druhé kolo pak pro ty těžší. V prvním kole šlo hlavně o mechanickou práci s poli, poslední úloha pak byla postavená na průchodu grafem. Tu jsem si udělala omylem těžší, v zadání nebylo řečené, že na vstupu jsou jenom stromy, tak jsem programovala řešení pro jakýkoliv graf … Druhé kolo bylo o poznání těžší, alespoň ve variantě s velkými vstupními daty, kde řešení již vyžadovalo notnou dávku zamyšlení se, jinak program mohl běžet klidně celé dny, než spočítal výsledek. Určitě se v obou kolech našlo něco i pro úplné začátečníky, takže úlohy jsou skvělé i mimo soutěž jako procvičení.
Řekla bys, že jsi sama sebe překvapila?
Mám za sebou už tři ročníky Advent of Code, z toho dva jsem programovala na rychlost, takže nějaké zkušenosti s vymýšlením řešení v časovém presu už mám. Překvapilo mě však, že jsem hned napoprvé vyhrála. V prvním ročníku za sebou zatím nemám žádný předmět, kde by se řešily pokročilé algoritmy, navíc jsem byla v silné konkurenci plné předchozích šampionů, takže jsem to opravdu nečekala. Nakonec mi moc pomohlo to, že mi sedly úlohy v prvním kole, protože o vítězi rozhodoval celkový čas.
Je ještě něco, co bys ráda doplnila?
Moc díky všem, díky nimž Miráž Cup existuje, a především Pavlu Borymu, který si dal s úlohami i se vším ostatním okolo soutěže opravdu práci a připravil nám skvělý zážitek. Jestli byl tento ročník Miráž Cupu opravdu poslední, bude mi to moc líto, protože to byla skvělá akce, moc jsem se bavila a chtěla bych se zúčastnit znovu.