ÚVOD / Studijní obory / Sylaby / Obchodování na finančních trzích

Obchodování na finančních trzích

Cílem předmětu je osvojit si běžně používané pojmy z oblasti finančních trhů a základy obchodování na finančních trzích. Součástí kurzu jsou praktické ukázky obchodů na různých trzích, studenti budou sami provádět některé obchody, sledovat investiční strategie a hodnotit je (formou diskuze). Studenti se naučí vlastnosti různých druhů aktiv (akcie, dluhopisy, futures, certifikáty, měny) a porozumí tomu, jak je obchodovat i jaká je jejich role ve finančním systému.

Sylabus předmětu

 1. Základní terminologie 1.  Spread, riziko, typy pozic. Otevírací hodiny různých trhů, typy příkazů, měnové riziko, psychologie.
 2. Základní terminologie 2.  Papertrading, různé burzovní a neburzovní tržnice, význam obchodů na páku, sazby margin & velikost kontraktů, vhodný timeframe k obchodování, výběr brokera.
 3. Software používaný k obchodování a jeho možnosti.  Výhody a nevýhody různých programůa služeb: Metatrader, Virtual Stock Exchange, Ninja Trader, Amibroker.  Instalace sw a vysvětlení základních možností.
 4. Zdroje informací. Důležité zdroje informací pro obchodování v češtině a angličtině – co sledovat a jak informace vyhodnocovat.
 5. Technická analýza, vztah k fundamentální analýze,  Popis základních typů indikátorů (cenové, volatility - VIX, multikolinearita mezi indikátory - proč některé spolu používat a jiné naopak, riziková prémie.
 6. Dluhopisy. Dluhopisy a jejich vztah k úrokovým sazbám, resp. hospodářskému cyklu (zde mohou pomoci znalosti z předmětů MAE a BFM) a cenám akcií.
 7. Money management. Správa peněz na obchodním účtu a změny v obchodování v případě série ziskových nebo ztrátových obchodů.
 8. Obchodní systémy a jejich vývoj. Zásady při jeho vývoji, čemu se vyhnout a co následovat. Weby, kde je možné nalézt již hotové výdělečné obchodní strategie. Jak vytvořit svou vlastní strategii.
 9. Různé typy aktiv. Akcie, indexy, komodity a jejich vybrané deriváty (futures). Zprávy, earnings, guidances, očekávání trhu vs. reálné rozdíly a jak je interpretovat. Rozdíly v cenách jednotlivých termínů plnění.
 10. Měnový trh. Základní aspekty forexu, margin, margin call, Pákový efekt, carry trade.
 11. Certifikáty ETF. Typy certifikátů, factsheets, poplatky, emitentni banky, Srovnání s investováním do podílových fondů.
 12. Různé typy fondů. Mutual funds (fondy společného investování vydávající podílové listy), penzijní fondy a srovnání s ETF certifikáty. Strategie hedge fondů.